close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej

   

 • KOMUNIKATY

 •  

  Uprzejmie informujemy, że Referat Konsularny będzie nieczynny w następujących dniach: 

  - 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny)

  - 28 sierpnia (Mariamoba).

   


   

  Wwóz leków do Gruzji

   

  Do Gruzji można wwieźć leki wyłącznie niezbędne do osobistego leczenia w maksymalnej ilości 10 standardowych opakowań. Należy pamiętać, iż w przypadku leków zawierających substancje psychoaktywne, na granicy należy okazać kopię recepty oraz kopię certyfikatu potwierdzającego uprawnienia do wykonywania zawodu wystawiającego receptę lekarza wraz z tłumaczeniami na język gruziński lub angielski. Recepta powinna zawierać informację o zalecanym dozowaniu leków przez pacjenta. Wwieźć można ilość leku wystarczającą na okres do 31 dni. Zwracamy uwagę, że niektóre leki dostępne w Polsce bez recepty, w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe. Jednocześnie uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w tym zakresie bardzo restrykcyjnie. Okazanie leku na granicy z pytaniem, czy jego wwiezienie jest legalne, może prowadzić do przekazania sprawy do prokuratury i zasądzenia wysokiej grzywny.

   

  Poniżej lista leków i substancji aktywnych, które wymagają okazania dodatkowej dokumentacji. 

  W tabeli w lewej kolumnie zaznaczone są dokumenty wymagane przy ich wwozie. 

  http://www.incb.org/documents/Psychotropics/guidelines/travel-regulations/2013-travellers-update/GEO_26_August_2014_Original_travellers_II_-_LTR_-_table.pdf

   

  Więcej informacji o procedurze wwiezienia leków do Gruzji:

  http://www.rs.ge/Default.aspx?sec_id=5982&lang=2#

   


   

  Obowiązek posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego OC

   

  W Gruzji istnieje obowiązek posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego OC przez posiadaczy pojazdów zarejestrowanych poza Gruzją, poruszających się po terytorium kraju, na cały okres pobytu. Ubezpieczenie można kupić m.in. na przejściach granicznych, w bankach lub u gruzińskich firm ubezpieczeniowych. W przypadku poruszania się w Gruzji bez ww. ubezpieczenia przewidziano karę w wysokości od 100 do 200 GEL.