close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 sierpnia 2018

  Minister Jacek Czaputowicz przebywał z dwudniową wizytą (06-07.08 br.) w Gruzji wspólnie z ministrami spraw zagranicznych Litwy, Łotwy oraz wicepremierem Ukrainy. Wizyta została zorganizowana w 10-rocznicę rosyjskiej agresji na Gruzję oraz jako upamiętnienie historycznej wizyty przywódców Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy, która obyła się 12 sierpnia 2008 roku z inicjatywy śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

  Ministrowie wzięli udział w oficjalnych uroczystościach poświęconych rocznicy agresji, których centralnym punktem było złożenie wieńca na cmentarzu wojskowym Muchatgverdi oraz spotkali się z Prezydentem G. Margwelaszwilim, Premierem M. Bachtadze i Przewodniczącym Parlamentu I. Kobachidze. Jednym z istotnych punktów była także wizyta na linii rozgraniczenia z Regionem Cchinwali (Osetią Płd.) oraz udział w obradach Okrągłego Stołu pt. “For Lasting Peace and Security – 10 Years since the Russia-Georgia War”.  Całość wizyty rozpoczęła się od złożenia wieńca przez całą delegację pod pomnikiem Prezydenta L. Kaczyńskiego, w celu upamiętnienia jego roli w organizacji „wizyty solidarności” przed 10 laty. W trakcie całej wizyty delegacji towarzyszył minister spraw zagranicznych Gruzji D. Zalkaliani. Realizując program odrębny Minister J. Czaputowicz spotkał się również z przedstawicielami polskiego kontyngentu Misji Monitorującej Unii Europejskiej w Gruzji.  

   

  Na zakończenie wizyty Polska, Litwa, Łotwa i Ukraina wydała wspólny komunikat upamiętniający dziesiątą rocznicę rosyjskiej agresji na Gruzję.

   

  2
  3
  4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: