close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 listopada 2018

  Podpisanie statutu Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji było głównym punktem wizyty Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego w Tbilisi, w dniach 5-6 listopada 2018 r.

  W delegacji uczestniczyli parlamentarzyści-członkowie Delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Posłowie: Małgorzata Gosiewska, Magdalena Kochan i Bartosz Józwiak oraz Szef Kancelarii Sejmu RP Agnieszka Kaczmarska, Sekretarz Stanu w MSZ RP Szymon Szynkowski vel Sęk.

   

  Pan Marszałek Marek Kuchciński spotkał się z Przewodniczącym Parlamentu Gruzji, Panem Irakli Kobakhidze, z którym rozmawiał o polsko-gruzińskiej współpracy politycznej, gospodarczej, edukacyjnej i kulturalnej. Marszałek Sejmu zaznaczył, że Polska sprzeciwia się wszelkim działaniom naruszającym granice państwowe i wręczył przewodniczącemu gruzińskiego parlamentu uchwałę, którą w październiku br. Sejm upamiętnił 10. rocznicę rosyjskiej agresji na Gruzję. Przewodniczący Irakli Kobakhidze podziękował za uchwałę i podkreślił, że Polaków i Gruzinów łączą szczególne relacje międzyludzkie, historyczne, które są fundamentem wzajemnego współdziałania, a pogłębienie współpracy z Polską jest dla Gruzji priorytetem.

   

  Szefowie izb parlamentarnych obu państw podpisali statut Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej i Gruzji. Marszałek Sejmu w trakcie konferencji prasowej  zaznaczył, że porozumienia międzyparlamentarne są podejmowane przez Sejm i Senat w przypadkach wyjątkowych i tylko z państwami zaprzyjaźnionymi. Podkreślił, że przyjaźń polsko-gruzińska trwa od stu lat, a jej trwałe fundamenty umacniane są  instytucjonalnie.

  W czasie wizyty w gruzińskim parlamencie Minister Agnieszka Kaczmarska spotkała się z Sekretarzem Generalnym Parlamentu Gruzji Givi Mikanadze.

   

  W siedzibie Narodowej Biblioteki Parlamentarnej, budynku zaprojektowanym przez polskiego architekta Henryka Hryniewskiego, w obecności przedstawicieli Polonii gruzińskiej, szefowie izb parlamentów wzięli udział w uroczystym otwarciu Polskiej Sali Literatury i Sztuki, której renowacja i wyposażenie zostały dokonane przy wsparciu funduszy Polskiej Pomocy. Podkreślając łączące oba narody wartości i cele, takie jak wolność i niepodległość, Marszałek Marek Kuchciński przypomniał o przybyciu do Tbilisi Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i innych europejskich przywódców w 2008 roku i poparciu, jakiego udzielili wówczas Gruzji w konflikcie z Rosją.

   

  Podczas uroczystości otwarcia Instytutu Polskiego, w trakcie przyjęcia wydanego przez Ambasadora RP w Gruzji Mariusza Maszkiewicza oraz Dyrektora Instytutu Polskiego w Tbilisi Lecha Kończaka, które odbyło się w Parlamencie Gruzji, Marek Kuchciński i Irakli Kobakhidze podkreślali przyjacielskie relacje obu krajów. Sekretarz Stanu w MSZ RP, Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że uruchomienie Instytutu Polskiego w Tbilisi to kolejny krok umacniający trwałą przyjaźń Polski i Gruzji. Gruzja i Gruzini zawsze mogą liczyć na Polskę i na wspólnotę polsko-gruzińskiego dziedzictwa, historii i tradycji – powiedział wiceminister Szynkowski vel Sęk podczas uroczystości. Podziękował także władzom Gruzji za życzliwość wobec inicjatywy otwarcia Instytutu Polskiego w Tbilisi, a także za owocną współpracę w realizacji dwustronnych projektów kulturalnych.

  W drugim dniu wizyty Marszałek Sejmu wraz z polską delegacją złożył wieniec pod pomnikiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz oddał hołd bohaterom poległym za jedność Gruzji. Pan Marek Kuchciński wziął również udział w odsłonięciu tablicy Instytutu Polskiego w Tbilisi.

  Polska delegacja udała się następnie na linię rozgraniczenia z terytorium Regionu Cchinwali (Osetia Płd.), okupowanym od 2008 r. przez wojska rosyjskie. Marszałek Sejmu podkreślił, że Polska niezmiennie opowiada się za suwerennością i integralnością terytorialną Gruzji i nie zgadza się na aneksję gruzińskich terenów przez Rosję. Przybyliśmy tutaj, żeby wyrazić solidarność z państwem gruzińskim – powiedział Marszałek Sejmu.

   

  Pan Marszałek spotkał się z Jego Świątobliwością Patriarchą Gruzji Ilią II. W mojej ojczyźnie Kościół był zawsze propaństwowy i pronarodowy, a gdy państwa zabrakło na mapie, nawet w pewnym stopniu je zastępował. W Gruzji było podobnie. Składam wyrazy najwyższego szacunku. Polska zawsze była, jest i będzie po stronie niepodległej i suwerennej Gruzji – powiedział w trakcie spotkania Marek Kuchciński.

  M1
  M2
  M3
  M4
  M5
  M6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: